بیمه کشتی و هواپیما

طي سي سال اخير صنعت هوانوردي چه در بخش مسافر و چه در بخش كالا از رشد چشمگيري در سطح جهان برخوردار بوده، به نحوي كه مسافرت هوايي از پديده‌اي لوكس و گران‌قيمت تبديل به امري عادي و رايج و به لحاظ اقتصادي مقرون به صرفه شده است. اين امر عليرغم سرمايه‌گذاري‌هاي هنگفت در بخش ايمن‌سازي هواپيماها و سيستم‌هاي ناوبري، افزايش تعداد حوادث هوايي در سطح جهان را در پي داشته است. در سال 2004 ميلادي 67 مورد حادثه هوايي رخ داده كه بالغ بر 570 ميليون دلار خسارت، در پي داشته است. اين آمار در مقايسه هزاران پروازي كه روزانه در سطح جهان صورت مي‌گيرد، نشان مي‌دهد كه اگرچه هنوز هواپيما ايمن‌ترين وسيله مسافرتي محسوب مي‌شود اما خسارتهاي هنگفت ناشي از هريك از حوادث ناگوار هوايي مي‌تواند براي شركت هواپيمايي جبران‌ناپذير باشد.
اين امر ضرورت ارائه پوشش‌هاي بيمه هواپيما و ساير وسايل نقليه پرنده را بيش از پيش آشکار کرده است .
بیمه کارآفرین پوشش بيمه هواپيما را براي انواع وسايل پرنده از قبيل هلي‌كوپتر، گلايدر، پاراگلايدر، هواپيماهاي كوچك و شخصي، انواع هواپيماهاي مسافربري و هواپيماهاي باربري عرضه مي‌نمايد. اين نوع بيمه‌نامه برحسب درخواست بيمه‌گذار سه پوشش مشروحه ذيل را توأماً و يا بصورت انفرادي ارائه مي‌نمايد :
1-بيمه بدنه هواپيما: كه خسارت جزئي به هر يك از اجزاي هواپيما و همچنين تلف‌شدن و خسارت كلي وارد به هواپيما از طريق اين پوشش قابل جبران است.
2-بیمه حوادث سرنشين: اين بخش از بيمه‌نامه خسارت جاني وارد به مسافرين و خدمه پرواز را تا سقف تعهدات مندرج در بيمه‌نامه تحت پوشش قرار مي‌دهد.
3-بيمه مسئوليت در قبال اشخاص ثالث: حوادث هوايي علاوه بر هواپيما و سرنشينان آن ممكن است خساراتي به اموال يا جان اشخاص ثالث وارد كند كه پوشش بيمه مسئوليت در قبال اشخاص ثالث، اين خسارتها را جبران مي‌كند.
امروزه عمده‌ترين بخش حمل‌و‌نقل كالا و بخش قابل توجهي از حمل مسافر توسط كشتي و ساير وسايل حمل دريايي صورت مي‌گيرد. ضمن آنكه بسياري از فعاليتهاي توليدي و اقتصادي از قبيل ماهيگيري، بهره‌برداري از منابع نفت و گاز و بخشي از فعاليتهاي پژوهشي در درياها به كمك كشتي و ساير وسايل نقليه دريايي صورت مي‌گيرد. اگرچه در عصر حاضر وسايل نقليه آبي به درجه بالايي از ايمني دست يافته‌اند اما به همان نسبت نيز ارزش آنها به عنوان يك سرمايه‌گذاري اقتصادي بالا رفته است. به همين دليل حفظ و نگهداري آنها و جبران خسارتهاي كلي و جزئي وارد به كشتيها و ماشين‌آلات موجود در آنها براي صاحبان كشتي از اهميت ويژه‌اي برخوردار است.
marineدر حال حاضر ايران داراي بزرگترين ناوگان تجاري خاورميانه و انواع كشتي با كاربري‌هايويژه مي‌باشد. بيمه سامان با هدف ارائه پوششهاي بيمه‌اي مناسب براي كليه اقشار و حرفه‌هاي تخصصي، انواع پوششهاي بيمه كشتي را جهت دريانوردان و صاحبان كشتي تدارك ديده است كه برخي از انواع آن را به شرح ذيل مي‌توان برشمرد :
1- بيمه بدنه كشتي با كلوز 289 (خسارات كلي)
2- بيمه بدنه كشتي با كلوز 284 (خسارت كلي و 75% مسئوليت ناخدا و صاحبان كشتي)
3- بيمه بدنه كشتي با كلوز 280 (خسارتهاي جزيي و 75% مسئوليت ناخدا و صاحبان كشتي)
4- انواع پوششهاي بيمه مسئوليت در قبال كاركنان كشتي
5- پوششهاي كلوپهاي (P & I)
6- انواع پوششهاي بيمه مسئوليت دريايي و عمليات بندري

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


نُه − 8 =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>